Skambinkite mums

(8 46) 45 17 18

Rašykite mums
NAUJIENOSNAUJIENOS
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas

Dėl padidinto sąvartyno vartų mokesčio bylinėjasi teisme

Kretingos, Klaipėdos, Šilutės, Skuodo rajonų bei Palangos miesto savivaldybės rugsėjo mėnesį teismui apskundė Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) valdybos sprendimą padidinti sąvartyno vartų-šiukšlių priėmimo į regioninį Dumpių sąvartyną mokestį. Šią savaitę Kretingoje buvo susirinkę šių savivaldybių atstovai – tartasi dėl tolimesnių teisinių sprendimų, aptartos idėjos, kaip ateityje sumažinti metinės rinkliavos už šiukšles kainą.

Susitikime dalyvavo Kretingos, Skuodo, Šilutės, Klaipėdos rajonų bei Palangos miesto savivaldybių merai, juristai, atliekas tvarkančių įmonių atstovai.

Pavasarį KRATC pasirašė sutartį su šiukšlių deginimo gamykla Klaipėdoje, kurią valdo uždaroji akcinė bendrovė „Fortum Klaipėda" – tai galimai buvo viena iš priežasčių, dėl ko išaugo šiukšlių surinkimo kaina. Kretingos rajono savivaldybei vartų mokestis padidintas nuo 54,09 iki 78,97 Lt už toną šiukšlių, o nuo 2014 metų sausio 1 d. jį planuojama padidinti iki 122,71 Lt. Dėl to turėtų didėti vietinės rinkliavos mokestis ir regiono gyventojams. Nuo pavasario buitinių atliekų mokestis Kretingos rajono gyventojams ir taip buvo padidintas iki 5,92 Lt, o nuo 2014 metų jį reikėtų dar kelti. Šiuo metu teismas paskyrė apsaugines priemones, todėl KRATC padidintas vartų mokesčio įsigaliojimas yra sustabdytas.

Savivaldybės išreiškė nepasitenkinimą KRATC sprendimu padidinti vartų mokestį – jis priimtas nepasitarus su savivaldybėmis. Dėl to kasmet, anot Kretingos rajono savivaldybės vicemero Vytauto Ročio, regionas patirtų papildomų išlaidų – apie 6 mln. Lt, kurios kristų ant gyventojų pečių. Nors Klaipėdos regiono savivaldybės, tarp jų - ir Kretingos, turi akcijų šioje atliekų tvarkymo įmonėje, tačiau valdžios galių pasigesta. V. Ročys priminė, kad dar 2003 metais visa valdžia buvo perduota Klaipėdos miesto savivaldybei: „Klaipėdos regiono savivaldybės šiuo metu turi dalį įmonės akcijų, bet valdyboje jų atstovų nėra, o valdyba vienintelė turi galią priimti sprendimus. Stebėtojų taryba yra tik priežiūros organas ir iš esmės nieko nelemia".

Susirinkusieji teigė, kad rajonų gyventojų sąskaita naudosis Klaipėdos miesto gyventojai, kuriems turėtų sumažėti šildymo kaštai, tačiau regiono gyventojai mokės didesnę vietinę rinkliavą. Savivaldybių atstovų nuostabą kėlė KRATC administracinės išlaidos – vadovų atlyginimai siekia 8 tūkst. Lt per mėnesį.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas pasvarstė, kad dėl per didelio šiukšlių deginimo įmonės „Fortum Klaipėda" galingumo jai neužtenka atvežamų šiukšlių kiekio. „Yra žinoma – kūrenti vežamos medžio drožlės, tad gal šios įmonės išlaidos gula ir ant mūsų pečių?"- pastebėjimais dalijosi V. Domarkas.

Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika apgailestavo, kad praeityje nebuvo iki galo įvertinta situacija, todėl dabar savivaldybės atsidūrusios keblioje padėtyje. Susirinkusieji vieningai nusprendė, kad ir toliau tyliai pritarus KRATC valdybos sprendimui didinti vartų mokestį, kaina nuolat didėtų ir ateityje. Susitikime svarstytos alternatyvos. Pasiūlytos dvi idėjos – statyti naują atliekų rūšiavimo liniją arba skelbti konkursą ir ieškoti kitos šiukšlių rūšiavimo paslaugą teikiančios įmonės. Rūšiavimo linijos kaina – mažiausiai 1 mln. Lt, todėl, anot savivaldybių atstovų, jeigu ateityje bus einama šiuo keliu, susikooperavus tai būtų ekonomiškai naudingiau. J. Mažeika samprotavo, kad paskelbus naują konkursą, turėtų padidėti konkurencija – gal tada geresnes sąlygas pasiūlytų ir KRATC.

Posėdyje iškilo įvairiausių klausimų – dėl šiukšlių sandėliavimo aikštelių, gamtosauginių reikalavimų, finansinių galimybių, todėl nuspręsta suburti darbo grupę ir kitą savaitę diskusiją pratęsti.

 

Kretingos laikraštis „Pajūrio naujienos“ 2013-10-11 Aurimas Rapalis

Naujienlaiškis

Registruokites ir sužinokite visas Gargždų švaros naujienas pirmieji