Skambinkite mums

(8 46) 45 17 18

(8 46) 47 07 67

Rašykite mums
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas

Mokėtojams už šiukšles numatoma lengvatų

PERMAINOS

   Rinkliavą už šiukšlių surinkimą ir išvežimą Klaipėdos rajone administruojanti VšĮ „Gargždų švara“ artimiausiu metu mokėtojams pateiks naujovių. Visą rinkliavos administravimo dokumentų ir taisyklių paketą koreguojanti Savivaldybės įstaiga numato peržiūrėti komunalinių atliekų deklaravimo tvarką bei įtvirtinti lengvatas atskiroms mokėtojų grupėms. 

   Gyventojų naudai

   Praėjusį pirmadienį Klaipėdos rajono savivaldybėje posėdžiavo darbo grupė – VšĮ „Gargždų švara“ atstovai, rajono Tarybos nariai bei Administracijos specialistai. Svarstyta galimybė koreguoti visuotinės rinkliavos už komunalinių atliekų išvežimo tvarką Klaipėdos rajone. VšĮ „Gargždų švara“ vadovas Rimantas Martinkus pateikė parengtą pakeitimų projektą, kuriame atsirastų nuolaidų atskiroms rinkliavos mokėtojų grupėms. Ar įteisinti pakeitimus, artimiausiuose posėdžiuose spręs Savivaldybės taryba.

   Anot įstaigos direktoriaus R. Martinkaus, rinkliavos mokėjimo nuostatose įtvirtinti lengvatas skatina natūrali situacija – per pusmetį veiklos viešoji įstaiga gavo daugybę individualių ir logiškų prašymų sumažinti vietinės rinkliavos įkainį arba nuo jo išvis atleisti. VšĮ „Gargždų švara“ juristė Dovilė Petraitytė informavo, kad tokius atvejus galima suskirstyti į nulemtus ekonominių ir socialinių bei turtinių veiksnių. Žmonės prašo atsižvelgti į garbų mokėtojo amžių ar socialinę padėtį (mažas pajamas) arba apmokestintų patalpų naudojimą: asmuo objekte negyvena, jis nebeegzistuoja (nugriautas, sudegęs ir pan., bet Nekilnojamojo turto registre tebėra), yra atokiame vienkiemyje ar vyksta statybos procesas.

   Atsižvelgs į objektų naudojimą

   Anot juristės D. Petraitytės, pakeitimai rinkliavos mokėtojams numatyti išanalizavus kitų Lietuvos miestų ar rajonų taikomą rinkliavos administravimo praktiką. „Klaipėdos rajonas išsiskiria kaimiškomis vietovėmis, todėl būtų neadekvatu taikyti, tarkime, Klaipėdos miesto situaciją. Numatomos lengvatos orientuotos į atokias vietoves ir nenaudojamus nekilnojamojo turto objektus“, – teigė juristė.

   Sudarytai darbo komisijai buvo pateikta ir daugiau lengvatų. Jų (taip pat ir nuolaidų socialinėms grupėms) svarstymas kol kas atidėtas. Esą praėjo per mažai laiko nuo vietinės rinkliavos įvedimo ir reikalinga išsamesnė analizė dėl nuolaidų poreikio.  Skaičiuojama, kokias lengvatas galima taikyti, kad nuolaidos mokėtojams nesugriautų rinkliavos administravimo sistemos ir Savivaldybės biudžetui neatneštų nuostolių. Poreikį koreguoti atliekų tvarkymo taisykles bei nuostatus paskatino tai, jog kai kurie sprendimai dėl rinkliavos dar prieš ją įvedant buvo priimti nuo 2007 metų. Todėl, anot juristės D. Petraitytės, būtina peržiūrėti, ar taisyklės neprasilenkia su naujomis įstatymų redakcijomis.  

   Tobulins deklaravimo tvarką

   Kurį laiką rinkliavos mokėtojų ir administratorių diskusijas keliančią komunalinių atliekų deklaravimo tvarką taip pat numatoma tobulinti. „Kai kurios dabar numatytos nuostatos yra dviprasmiškos, keliančios pagrindą nesurinkti komunalinių atliekų rinkliavos mokesčių ir nepadengti atliekų tvarkymo kaštų, – teigė „Gargždų švaros“ vadovas R. Martinkus. – Laikomės pagrindinių Europos Sąjungos institucijų direktyvų bei LR Atliekų tvarkymo įstatymo normų, kurios reglamentuoja, kad „Savivaldybių atliekas tvarkančios įmonės turi būti finansuojamos iš sistemos vartotojų mokamo užmokesčio pagal principą „teršėjas moka“. Savivaldybės turi nustatyti tokius tarifus arba užmokestį už atliekų tvarkymo paslaugas, kad surinktos lėšos padengtų visas atliekų tvarkymo sąnaudas, tarp jų – ir atliekų tvarkymo įrenginių uždarymo bei priežiūros po uždarymo sąnaudas. „Teršėjas moka“ principas reiškia, kad visas atliekų tvarkymo sąnaudas turi padengti atliekų turėtojai arba gaminių gamintojai. Negalima atliekų tvarkymo subsidijuoti, taikyti lengvatų Savivaldybės ar valstybės biudžeto sąskaita, nes tokiu atveju atliekų tvarkymo išlaidas apmokėtų ne atliekų turėtojai, bet visi mokesčių mokėtojai“, – paaiškino įstaigos vadovas.

 

 

   Klaipėdos rajono politikams bus teikiamas svarstyti pakeitimų projektas, kuriame numatoma:

1. Lengvata asmenims, kurie valdo, naudoja ar disponuoja rajono teritorijoje (vienkiemyje) nekilnojamojo turto objektą, nuo kurio iki galimo artimiausio konteinerio ar pagrindinio kelio yra 2 km ar didesnis atstumas.

2. 100 proc. lengvata numatoma asmenims, valdantiems, disponuojantiems, naudojantiems nekilnojamojo turto objektą, kuriam išduotas galiojantis statybos leidimas (ir kuris objekte negyvena, nevykdo jokios veiklos). Objekto savininkas privalės pateikti prašymą, galiojantį statybos leidimą ir sutartį su statybines atliekas tvarkančia įmone (tokiu būdu numatytas „saugiklis“ nelegaliam šiukšlių šalinimui iš statybviečių).

Pastaba:  rajono Savivaldybės prašoma sudaryti darbo komisiją, kuri svarstytų individualius mokėtojų prašymus. Komisijos nariai būtų įpareigoti atlikti statybviečių patikrinimus tam, kad būtų identifikuoti statinio neatidavę vertinti, bet jame gyvenantys savininkai.

3. 100 proc. lengvata numatoma asmenims, kurių valdomas  ar disponuojamas objektas yra netinkamas naudoti ar gyventi (fiziškai sunaikintas, nugriautas, nudegęs ir pan.). Asmenys privalės pateikti statinio nugriovimo aktą, išrašą iš Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, kitą turto sunaikinimą liudijantį dokumentą.

4. 100 proc. lengvata taip pat numatoma fiziniams ir juridiniams asmenims, kuriems priklausantys pastatai mokestiniu metu nebuvo naudojami. Bus privaloma pateikti elektros tiekėjo išrašą apie suvartotos elektros energijos kiekį (numatoma, kad nenaudojamame pastate galima suvartoti iki 120 kW elektros – tokio kiekio pakanka signalizacinei sistemai palaikyti ir minimaliai objekto priežiūrai. Jei objekte yra centralizuotas vandens tiekimas, privaloma pateikti vandens tiekėjo išrašą apie nulinį vandens suvartojimą).

5. Nuo rinkliavos už komunalines atliekas numatoma atleisti juridinius asmenis, jei yra įsiteisėjusi teismo nutartis dėl bankroto bylos iškėlimo.

Kol kas darbo komisija nepatvirtino galutinio pakeitimų projekto dėl vietinės rinkliavos už atliekų išvežimą sąrašo bei tvarkos. Jis bus paskelbtas artimiausiu metu.  

 

Rugilė DOVAINYTĖ 

Naujienlaiškis

Registruokites ir sužinokite visas Gargždų švaros naujienas pirmieji