Skambinkite mums

(8 46) 45 17 18

(8 46) 47 07 67

Rašykite mums
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas

Rinkliava jau demaskavo teršėjus – šiukšliavežės nespėja

   Rugpjūčio 1 d.  įvesta visuotinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą ir išvežimą sunkiai įsibėgėja. Konkursą atliekoms išvežti laimėjusi įmonė viena pati vos „apžioja“ aptarnaujamas teritorijas.  Praėjusią ir šią savaitę Sendvario bei Kretingalės seniūnijų gyventojai šiukšliavežių sulaukė diena vėliau nei buvo žadėta grafike. Tačiau rinkliavą administruojanti VšĮ „Gargždų švara“ prašo kantrybės ir jau konstatuoja: prieš įvedant visuotinį mokestį šiukšlių konteinerių neturėjo bemaž 40 procentų gyventojų. Tokių nelegalų – dvigubai daugiau nei Savivaldybė buvo preliminariai apskaičiavusi.

    Neįvertino masto

   Trečiadienio rytą VšĮ „Gargždų švara“ telefonas netilo nuo piktų rajono gyventojų skambučių. Nesulaukę šiukšlių vežėjų, kai kurie iš būstų savininkų pilnutėlius konteinerius prie gatvės laikė ilgiau nei parą. Pasirodo, rinkliavos administratorių skelbtą konkursą atliekoms vežti laimėjusi UAB „Ekonovus“ neįvertino teršėjų masto. VšĮ „Gargždų švara“ direktorius Rimantas Martinkus „Bangai“ patvirtino, kad vežėjai buvo sudarę netinkamai apskaičiuotus grafikus šiukšlėms atskirose vietovėse išvežti. Esą kai kur, ypač priemiestyje ir kaimiškose vietovėse, tenka užtrukti ilgiau nei numatyta. Mat itin daug naujai konteinerius pasistačiusių gyventojų.

  „Nesitikėjome, kad šitiek žmonių neturi konteinerių. Visi paskaičiavimai ir studijos, kurias darė Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras, yra klaidingi. Konteinerių neturėjo 30–40 proc. rajono gyventojų. Šiukšlės niekur nedingdavo – už jų surinkimą mokėdavo tie, kurie buvo sudarę sutartis su vežėjais“, – konstatavo R. Martinkus.

   Pašnekovas apgailestavo, kad dalis gyventojų nėra susipažinę su šiukšlių vežimo grafiku. „Žmonės išveža konteinerius pagal seną grafiką ir kaltina mus, kad naujojo nežinojo. Kokiais būdais galėjome, tais jiems pranešėme. Seniūnų ne kartą prašyta viešinti grafikus, jie skelbti rajoninėje spaudoje, internete. Yra tokių, kurie spaudos neskaito, nesidomi ir net nežino, kad yra rinkliava, – stebėjosi R. Martinkus ir ironizavo: – Bet jeigu aš šiandien į interneto svetainę įdėčiau skelbimą, kad rytoj dalinsiu cukrų, jūs pamatytumėte, kokia eilė nutįstų. Už dyką dalijamus kompostavimo konteinerius žmonės taip pat skubiai pasiima.“

   Mokėtojų – 28 000

   Miesto teritorijoje iš individualių namų atliekos išvežamos kartą per savaitę, iš daugiabučių – du kartus per savaitę. Kaimo teritorijoje atliekos iš individualių namų vežamos dukart per mėnesį.

  Remiantis registro duomenimis, Klaipėdos rajone yra apie 28 000 turto vienetų, kurių savininkams priklausytų mokėti rinkliavą už atliekas. Tačiau, anot R. Martinkaus, realus skaičius siekia apie 26 400, mat dalies apgriuvusių kaminų ar fermų savininkų nesitikima surasti.

  „Tikrąją padėtį, kiek iš rajono išvežama šiukšlių, kaip jos pasiskirsčiusios po seniūnijas, kurios seniūnijos daugiau ar mažiau šiukšlina, sužinosime tik išsiuntę mokėjimo pranešimus. Vežėjus jau nuteikėme, kad tada lauks nauja konteinerių poreikio banga, mat dar atsiras šiukšlių nevežančių, bet mokėti turinčių žmonių. Neabejojame, kad iš viso bus išdalinta ne mažiau kaip 2000 konteinerių“, – teigė R. Martinkus. 

   Esą konfliktų su gyventojais siekiantys išvengti vežėjai į kai kurias vietoves kol kas važiuoja ne tik kartą per savaitę. Pirmuosius kartus naujuosius vežėjus lydėjo iki tol teritorijas aptarnavusių kitų vežėjų darbuotojai.

   Šiukšles raugina 

   Nauji šiukšlių išvežimo grafikai tenkina ne visus. Štai kaimo turizmo sodybos „Radailių dvaras“ šeimininkai „Bangai“ teigė dabar rauginantys šiukšles. Anksčiau trys kubinio metro talpos konteineriai buvo išvežami kartą per savaitę, o pagal naująją tvarką – dukart per mėnesį. „Vežėjai mums siūlo pasistatyti dar 3 konteinerius, tačiau tokiu atveju smirdės visa teritorija, neapsiginsime širšių, musių, ilgainiui – graužikų ar kitų kenkėjų. Šiukšlių išvežimas mums ypač aktualus vasarą, dvi savaites jų laikyti tikrai negalima. Savaitė jau yra daug, o jei dar karštis... Apsikrovę šiukšlėmis ir parazitais klientams parodysime tikrą kaimo turizmą“, – ironizavo sodybos šeimininkė Vita Aušrienė. Per dvi savaites sodyboje susikauptų 6 tonos šiukšlių.

   VšĮ „Gargždų švara“ vadovas R. Martinkus akcentavo, kad individualūs prašymai bus nagrinėjami praėjus bent mėnesiui. „Vieni skambina širsdami, jog iš vis nemokės rinkliavos, kiti – kad šiukšlės vežamos per dažnai. Tokių yra apie 20 procentų visų skambinančiųjų. Tačiau turime subjektų, kurie nori intensyvinti vežimų skaičių. Jei objektas yra mieste, pramonės teritorijoje ar intensyvaus judėjimo rajone, šiukšles galėtume išvežti dažniau. Tačiau kaime sudėtinga. Turime peržiūrėti vežimų poreikį, kad šiukšliavežei nebūtų nuostolinga vykti į tą teritoriją“, – teigė jis. Tiesa, gyventojai ar įmonės papildomų sutarčių su privačiais vežėjais sudaryti negali. „Radailių dvaro“ šeimininkai visgi sutiko kol kas priimti papildomų konteinerių.

  R. Martinkaus pastebėjimu, dalis kaimo turizmo sodybų anksčiau už šiukšlių išvežimą nemokėdavo.  Įstaiga gavo keturių tokių sodybų prašymus pastatyti konteinerių.

   Vežėjas dirbs 10 metų

   UAB „Ekonovus“ vykdantysis direktorius Raimundas Čigas „Bangai“ akcentavo, kad įmonei teko nelengva užduotis perimti šiukšlių vežimo paslaugą visame Klaipėdos rajone – anksčiau jame atliekas vežė 4 įmonės. „Įmonės dirbo skirtingais grafikais, žmonės buvo prie jų pripratę. Dabar mes turime visa tai sureguliuoti, atlaikyti tūkstantį skambučių per dieną. Bėda ta, kad žmonės nesidomi, nežino grafikų, o tik vėliau išreiškia nepasitenkinimą. Mums pajėgumų užtenka, reikia tik daugiau informacijos ir kantrybės. Rajone pagal poreikį dirba 4–6 šiukšliavežės, talpinančios nuo 8 iki 12 tonų šiukšlių. Mes atėjome dirbti ilgam, tad norime teikti kokybiškas paslaugas, tačiau susiduriame su įvairiais niuansais: gatvės neturi pavadinimų, namai neįregistruoti. Jau dabar turime apvažiuoti daugiau kaip 26 000 objektų, tačiau jų skaičius turėtų didėlti. Dar nebandėme apskaičiuoti, kiek šiukšlių išvežame. Tai galėsime pasakyti praėjus bent mėnesiui“, –  kalbėjo R. Čigas. UAB „Ekonovus“ sutartimi įsipareigojusi Klaipėdos rajone komunalines atliekas vežti šešerius metus. Jei vežėjas pateisins lūkesčius, sutartis dar ketverius metus galės būti pratęsiama.

 

   Įvedus visuotinę rinkliavą už komunalines atliekas, namo mieste savininkas per metus turės mokėti 204,74 Lt, kaime – 144,14 Lt. Mieste esančio buto šeimininkai turės mokėti 153,38 Lt, kaime – 144,14 Lt. Sodininkams metinė rinkliava siekia 60 litų.

 

Jolanta VENSKUTĖ

Naujienlaiškis

Registruokites ir sužinokite visas Gargždų švaros naujienas pirmieji