Skambinkite mums

(8 46) 45 17 18

(8 46) 47 07 67

Rašykite mums
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas
Antrinių žaliavų konteinerių išdėstymas

VšĮ "Gargždų švara" atsako į gyventojų klausimus

Klaipėdos rajone rinkliavą už komunalines atliekas administruojanti VšĮ „Gargždų švara" kasdien sulaukia didžiulio kiekio skambučių bei kreipimųsi – gyventojams kyla įvairių klausimų, dažnai – nepagrįstų baimių. Į dažniausiai užduodamus klausimus atsako ir kitą aktualią informaciją pateikia įstaigos vadovas Rimantas MARTINKUS.

- Kiek rinkliavos mokėtojų yra rajone? Kaip jie suskaičiuoti? Ar žmonės turi sudaryti kokias nors sutartis ir „prisiduoti", kad yra mokėtojai?

– Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje pagal nekilnojamojo turto (NT) registro duomenis yra 29 102 rinkliavos mokėtojai, iš jų juridinių – 2 328. Juridinių objektų skaičius yra patikimai tikslus. Kalbant apie gyvenamąjį sektorių (pagal organizuotas patikras Priekulės ir Sendvario seniūnijose) neatitikimas pagal NT registro pateiktus duomenys sudarė 65 proc. Kiekvieną darbo dieną gyventojai, kurių NT nėra registruotas, kreipiasi į mus dėl komunalinių atliekų šalinimo bei konteinerio įsigijimo. Tokių prašymų iki rugsėjo 12 d. buvo gauta 242, objektai įtraukti į NT duomenų bazę, jiems suteikti rinkliavos mokėtojo kodai. Beje, konteineriai išduodami nemokamai.

– Koks šiukšlių kiekis rajone išvežtas per rugpjūtį? Ar didesnis nei iki rinkliavos įvedimo?

– Per rugpjūčio mėnesį į Dumpių sąvartyną buvo išvežta 1500,16 t komunalinių mišrių atliekų bei 19 t antrinių atliekų. Rajone deklaruotų gyventojų skaičius liepos 1 d. buvo 55 044. Tai reiškia, kad vienas gyventojas legaliai į sąvartyną pašalino 27,5 kg atliekų. Iki rinkliavos atliekų kiekiai svyruodavo apie 1150 tonų per mėnesį. Padidinto atliekų surinkimo kiekio tikrai tikėjomės, nes vien konteinerių jau išdalijome apie 1200 vnt. Neabejojame, kad prašymų gauti konteinerius masiškai sulauksime iškart po to, kai gyventojai gaus mokestinius pranešimus. Tada lauks antroji mokėtojų klausimų banga. Galima konstatuoti, kad vis dėlto didelis kiekis atliekų pateko į konteinerius, bet nebe į pamiškes ar kitas nelegalias vietas.

– Kokią rinkliavos už komunalines atliekas sumą turi mokėti butuose ar individualiuose namuose vieni gyvenantys asmenys? Ar jiems taikoma išlygų?

– Šiuo metu nustatyta, kad jie moka visą rinkliavos kainą. Gyvenantieji mieste 204,74 Lt (jei name) ir 153,38 Lt (jei bute), o gyvenantieji kaime – 144,14 Lt (tiek name, tiek bute). Klaipėdos rajono teritorijoje vieni gyvenantys ir turintys teisę deklaruoti komunalines atliekas asmenys galės pasinaudoti išimtimi. Gavę mokestinį pranešimą (ketvirčio pabaigoje/naujo pradžioje), jie turėtų kreiptis į mus, parašyti prašymą ir užpildyti komunalinių atliekų deklaraciją. Kartu būtina turėti pažymą apie deklaruotų gyventojų skaičių turto savininko patalpose. Rinkliava gali būti sumažinta iki 50 proc. Į šį klausimą kartais per dieną tenka atsakyti dešimtis kartų.

– Kada gyventojai gaus pirmąsias sąskaitas?

– Priminsiu, kad rinkliavą gyventojai mokės ketvirčiais. Pirmuosius mokestinius pranešimus mokėtojai gaus rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje. Mokėjimo suma bus suskaičiuota už du mėnesius, nes rinkliava įvesta nuo rugpjūčio 1 d., o ketvirtis tęsiasi liepos-rugsėjo mėnesį.

– Ar taikoma išlygų socialiai remtiniems asmenims, daugiavaikėms šeimoms, daug nekilnojamojo turto turintiems asmenims ir pan.?

– Šiuo metu pagal patvirtintą komunalinių atliekų tvarkymo tvarką išvardytais atvejais išlygų netaikome. Yra numatyta atleidimo tvarka registruotam nekilnojamajam turtui, kurio fiziškai nebėra ir esanti aplinka neužteršta. Taip pat nuo rinkliavos atleisti galime gyvenamosios ir negyvenamosios paskirties objektų savininkus, kai juose negyvenama ir nėra veiklos. Tačiau būtina pateikti tai patvirtinančias pažymas. Gavę vienetinius prašymus kiekvieną atvejį išanalizuosime, vykdysime objektų apžiūrą, o sudaryta komisija esant reikalui teiks pasiūlymus Klaipėdos rajono savivaldybės tarybai.

– Ar šiukšliavežės važiuoja į atokias sodybas? Kokiu atstumu prie jų turi būti pastatyti konteineriai, kad šiukšliavežė privažiuotų?

– Taip, šiukšliavežė važiuoja. Pagal su vežėju pasirašytą sutartį komunalinės atliekos surenkamos pagal patvirtintas Klaipėdos rajono atliekų tvarkymo taisykles. Jose numatyta, kad kelias turi būti bent grįstas žvyru ar asfaltuotas, dar įvertinamas nuokalnių ir įkalnių statumas, posūkių kampas. Privažiavimo kelio plotis turi būti bent 3,6 m, aukštis – ne mažiau kaip 4,2 m. Reikalinga pravažiavimo sauga ne tik šiukšliavežei, bet ir želdiniams, elektros laidams, pastatams ir kt. įvertinant, kad atliekų surinkimo mašina pasiekia 28 t bendrą svorį. Daugelis gyventojų, taip pat iš vienkiemių jau yra susikooperavę su artimesniais kaimynais ir bendradarbiaudami sutarėme jiems statyti bendrus 1,1 m³ talpos konteinerius.

– Šiukšlių konteineriai iš individualių namų tuštinami rečiau nei anksčiau – tik dukart per mėnesį. Betgi šiukšlės ima skleisti blogą kvapą. Ar negalima vežti dažniau?

– Kaip jau ir informavome anksčiau, pirmasis mūsų darbo etapas orientuotas į tai, kad kiekvienas atliekų turėtojas turėtų galimybę civilizuotai jas šalinti. Pagal nustatytas ir paskaičiuotas normas kaimo vietovėse šiukšlės surenkamos ne rečiau kaip 2 kartus per mėnesį, mieste (Gargžduose, Priekulėje) – 4 kartus. Bendrieji konteineriai prie daugiabučių tuštinami 2 kartus per savaitę mieste. Kai kurios kaimiškos vietovės jau raštiškai prašo konteinerius tuštinti kartą per savaitę. Priimdami tokius prašymus informavome, kad galutinai sudarius atliekų šalinimo grafikus pagal galimybes, jei tai nebus vieno gyventojo prašymas, galėsime dažniau vežti šiukšles ar pastatyti papildomų konteinerių. Pagal sodininkų bendrijų pirmininkų prašymus šiukšlės dažniau jau vežamos iš sodininkų bendrijų „Šernai" „Minija" „Dituva" ir „Žaliojo slėnio" gyvenvietės Aukštkiemių kaime.

– Kodėl nepaskelbiamas visų metų atliekų vežimo grafikas?

– Grafikas skelbiamas internetinėje svetainėje www.gargzdusvara.eu, o ateinančio mėnesio grafikus gyventojai gali rasti prie konteinerio – juos ten paliekame kiekvieno mėnesio pabaigoje. Kartais žmonės skundžiasi, kad šiukšliavežės vėluoja. Tai neišvengiama, nes didėja konteinerius pasiimančių žmonių skaičius, šiukšliavežė turi užsukti pas naujus „teršėjus", tad išankstinis grafikas išsiderina. Tačiau jis nuolat koreguojamas. Pavyzdžiui, Kretingalės ir Sendvario seniūnijos pagal vežimo grafiką yra padalintos į tris dalis, o vien „Dituvos" sodininkų bendrija – į dvi. Grafikus koreguosime iki gruodžio mėnesio. Tada paskelbsime ir visą 2013 m. grafiką. Miestų gyventojams grafikas sudarytas pagal savaitės dienas, ir jis nesikeis.

Kalbėjosi Rugilė DOVAINYTĖ

Naujienlaiškis

Registruokites ir sužinokite visas Gargždų švaros naujienas pirmieji