Nerūšiuojantiems atliekų prevenciniai patikrinimai ir gręsiančios baudos
Nerūšiuojantiems atliekų prevenciniai patikrinimai ir gręsiančios baudos
2023 06 08VšĮ „Gargždų švara“ nuolat gauna informacijos tiek iš atliekų vežėjų apie gyventojų ar įmonių mišrių komunalinių atliekų ar rūšiavimo atliekų konteinerių netinkamą turinį, tiek ir iš pilietiškų rajono gyventojų, kurie pastebėję, kad kaimynų konteineriai su netinkamomis atliekomis ar šalia konteinerių padėtomis atliekomis. Atliekų vežėjai stebisi, kad gyventojai į atliekų konteinerius grūda viską be jokios atrankos nuo žaliųjų atliekų iki automobilių detalių.
Dažniausiai pasitaikančios gyventojų klaidos išrūšiuojant atliekas
Gyventojai į mišrių komunalinių atliekų konteinerius vis dar sudeda atliekas tinkamas išrūšiavimui: popieriaus, plastiko, metalo ar stiklo pakuotes, kurias būtų galima sudėti į tam specialius atliekų konteinerius ir taip susimažinti ne tik mišrių komunalinių atliekų išvežimų skaičių per mėnesį, bet ir palaikyti tvarumo principus saugant mūsų gamtą ir energijos resursus. Taip pat neretai gyventojai sudeda į mišrių komunalinių atliekų konteinerius žaliąsias atliekas iš sodo ar daržo, medžių lapus, statybines atliekas, automobilines detales, pavojingas atliekas, po Kalėdinio laikotarpio eglutes, kartais net su visais papuošimais. Į plastiko pakuočių atliekų ar stiklo pakuočių atliekų konteinerius žmonės dažniausiai neatkreipia dėmesio, kad šie konteineriai skirti tik pakuočių atliekoms išmesti ir sudeda plastikinius daiktus – plastikinius kibirus, įvairius namų apyvokos daiktus, žaislai, stiklinius indus, geležinius ar plastikinius vamzdelius, tualetinį popierių, popierines servetėles (dėmesio: nors tai popierinis gaminys, bet po panaudojimo jis nėra antrinė žaliava!), metalines keptuves, skardas, puodus, laistymo žarnas, statybinių medžiagų, šiltnamio ar langų stiklus. Pats netinkamiausias rūšiavimo pavyzdys ir vienas dažniausiai pasitaikančių, kai panaudotos sauskelnės nukeliauja į plastiko konteinerį. Pasitaiko ir visiškai keistų rūšiavimo atvejų, kai gyventojas į plastiko konteinerį įdėjo visą dviračio rėmą, automobilio bamperį, ar plastikinę kėdę, plastikinius grėblius, kavos aparatą.
Plastiko pakuočių konteinerio turinys
Mišrių komunalinių atliekų konteinerio turinys Plastiko pakuočių konteinerio turinys
Dažniausiai gyventojai pasiteisina, kad nežino kur šias atliekas dėti ar kaip tinkamai rūšiuoti. VšĮ „Gargždų švara“ primena, kad atliekos turi būti tinkamai išrūšiuotos, negali būti padėtos šalia individualių ar bendrojo naudojimo atliekų konteinerių, individualių atliekų konteinerių dangtis turi būti uždarytas. Kaip tinkamai atliekas išrūšiuoti skelbiama internetinėje svetainėje skiltyje apie rūšiavimą (https://www.gargzdusvara.eu/rusiavimas/), o tokias atliekas kaip padangas, statybinės atliekos, didelių gabaritų atliekos, namų apyvokos daiktai, tekstilė, elektroninė įranga, stiklas ir kitas atliekas galite nemokamai priduoti į didelių gabaritų surinkimo aikšteles rajone. Apie priimamų atliekų rūšį ir kiekius daugiau galite sužinoti https://www.gargzdusvara.eu/dideliu-gabaritu-ir-zaliuju-atlieku-aiksteles/. Taip pat informaciją Jums gali suteikti VšĮ „Gargždų švara“ darbuotojai telefonu 8-46-451718.
Dažniausias klausimas, kodėl mano atliekų konteineris liko neištuštintas
Atliekų vežėjas pastebėjęs, kad konteinerio turinyje yra netinkamų atliekų, jo neištuština ir gyventoją informuoja informaciniu lapeliu, kuriame atliekų turėtojas yra informuojamas, kad konteineris neištuštintas, nes jame yra sudėtų netinkamų atliekų. Tokia „auklėjamoji priemonė“ ne visiems patinka, bet ji yra veiksminga. Atliekų turėtojas, kurio konteineris vieną kartą nebūna ištuštintas, pasiskambina ir pasidomi giliau, kaip reikia teisingai rūšiuoti ir kitą kartą šalindamas atliekas pagalvoja, į kurį konteinerį jas reikia mesti. Atliekų vežėjų darbuotojai patikino, kad žmonės tikrai sudeda pačių įvairiausių atliekų, o kai kurios atliekos nepastebėtos ir patekusios konteinerio išvertimo metu į šiukšliavežę gali padaryti didelės žalos jos įrangai. Darbuotojai prisiminė, kad visai nesenai gyventojas į mišrių komunalinių atliekų konteinerį buvo sudėjęs gelžbetoninius stulpelius, kuriuos laiku pastebėjo. Plastiko ir popieriaus pakuočių netinkamą turinį lengviau identifikuoti, nes antrinės žaliavos (tinkamos perdirbimui ir tos, kurios deginamos) yra labai lengvos, todėl sudėjus netinkamų rūšiavimui atliekų, atliekų vežėjas pagal įtartiną svorį gali patikrinti konteinerio turinį.
Dauguma netinkamo rūšiavimo atvejai yra fiksuojami, konteineris nėra ištuštinamas ir atliekų vežėjas informuoja VšĮ „Gargždų švara“ darbuotojus. Gyventojas yra informuojamas ir įspėjamas, bei informuojamas apie tinkamą rūšiavimą. Pasikartojantys atvejai ar piktybiškai akivaizdžiai sudėtas netinkamas atliekas, atliekų turėtojas yra perduodamas Klaipėdos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui.
Primename, kad rūšiavimo konteineriai yra skirti tik plastiko, metalo, popieriaus ir stiklo pakuočių atliekoms. Jūsų konteineris nebus aptarnautas jei į plastiko ir popieriaus pakuočių konteinerį sudėsite šias atliekas: tapetus, higienos priemones, servetėles, tualetinį popierių, sauskelnes, higieninius įklotus, nosinaites, popierinius rankšluosčius, vaškuotą ar parafinuotą, kalkinį, tepaluotą popierių, laminuotą popierių, padengtą plastiku, folija ar bitumu popierių, vienkartinių indų, riebalais ir aliejumi užterštą pakuotę, dantų šepetėlius, skutimosi peiliukus, plastikines dailylentes, plastikines statybines atliekas, dažais ar tepalais, cheminėmis medžiagomis užterštą tarą, virves, siūlus, tinklus, aerozolinius flakonus, žaislus, elektroninę plastikinę įrangą, vaizdo kasetes, foto juosteles, CD, DVD, elektroninę įrangą ir t.t. Jūsų konteineris nebus aptarnautas jei į stiklo pakuočių konteinerį sudėsite šias atliekas: veidrodžius, porcelianą, keramiką, krištolo gaminius ar jų duženas, langų stiklus, dažais ar tepalais užterštą tarą, automobilių langų stiklus, televizorių kineskopus, elektros lemputes, vaistų ampules ir buteliukus, armuotą stiklą ir lakštus.
Prevenciniai patikrinimai
Atliekų konteinerių kontrolė yra efektyvi priemonė, priverčianti gyventojus ir labiau domėtis atliekų rūšiavimu, ir atsakingiau tą daryti. Svarbiausias tikslas, kad į mišrių atliekų konteinerius nepatektų pakuotės, žaliosios, statybų, pavojingos, elektros ir elektronikos atliekų – jos turi būti išvežamos į specialiai tam skirtas aikšteles, o į pakuočių atliekų konteinerius nepatektų mišrių atliekų ar kitų netinkamų perdirbimui ar deginimui.
Pirmuosius patikrinimus VšĮ „Gargždų švara“ vykdė atsitiktine tvarka keliose gyvenvietėse, siekiant nustatyti ar atliekų turėtojai tinkamai rūšiuoja. Pirmieji rezultatai nėra džiuginantys, kadangi gyventojai išties į atliekų konteinerius sudeda viską, net nepasidomėję ar tai tinkama atlieka ir jos šalinimo būdas. Šio patikrinimo nugalėtojas vienas rajono gyventojas, kurio patikrinus mišrių komunalinių atliekų turinį, buvo rasta nemažai automobilių detalių pačiame konteinerio dugne, plastiko pakuočių atliekų konteineryje – kavos aparatas, o kitame – plastikiniai namų apyvokos daiktai.
Mišrių komunalinių atliekų konteinerio turinys Plastiko pakuočių konteinerio turinys
Plastiko pakuočių konteinerio turinys
Tokias prevencines patikras VšĮ „Gargždų švara“ kartu su Klaipėdos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriumi rengs nuolat ir kitose rajono vietovėse, tikrinant konteinerių turinį, bei informuos rajono gyventojus apie patikrinimų rezultatus. Siekiama ne bausti, bet informuoti atliekų turėtoją ir šviesti rajono gyventojus, kad atliekos būtų tinkamai išrūšiuotas, o mišrių komunalinių atliekų pateikimas į sąvartyną srautas mažėtų.
Už neatsakingą rūšiavimą gresiančios baudos
Klaipėdos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos specialistai informuoja, kad pirmųjų perspėjimų sankcijos atliekų nerūšiuojantiems gyventojams griežtės ir piktybiškai nepaisantiems atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų gresia administracinė bauda iki 600 Eur.
Visi gyventojai ir atliekų turėtojai privalo laikytis Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos 2017 m. gruodžio 21 d. sprendimu Nr. T11-402 (2021 m. sausio 28 d. Nr. T11-27 redakcija) patvirtintų Klaipėdos rajono savivaldybės Komunalinių atliekų tvarkymo taisyklių 23.5 p. reikalavimo, kuriame nurodyta, kad „Naudotis konteineriais ir juos naudoti tik pagal paskirtį, laikytis konteinerių naudojimosi ir rūšiavimo instrukcijų ir dėti į konteinerius tik tas atliekas, kurioms šie konteineriais yra skirti“, 116 p. reikalavimo, kuriame nurodyta, kad „Draudžiama statybines ir griovimo atliekas mesti į mišrių komunalinių atliekų, pakuočių atliekų (antrinių žaliavų) ar kitus šioms atliekoms neskirtus konteinerius ar palikti šalia jų“, 23.5 p. „Draudžiama dėti gamybines atliekas, mašinų detales ir jų atskiras dalis bei kt.“
Nesilaikant šių taisyklių yra skiriamos nuobaudos pagal du Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso straipsnius:
366 str. „Tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas“:
1. Savivaldybių tarybų patvirtintų tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dvidešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų.
2. Šio straipsnio 1 dalyje numatytas administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai,
užtraukia baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų.
367 str. Savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas
1. Savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas užtraukia baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų.
2. Šio straipsnio 1 dalyje numatytas administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų.
|